טיפול בפיגמנטציה

מהי פיגמנטציה ?

מלנין הנו חומר בגוף האדם האחראי על גוון העור. הוא מיוצר על ידי תאים הנקראים ׳מלנוציטים׳. פיזור המלנין בעור וכן הכמות שלו מגדירים את ההבדל בין עור כהה לעור בהיר. ככל שיש יותר מלנין- גוון העור כהה יותר.
גוף האדם מכיל ״מנגנון הגנה של העור״ אשר תפקידו לסנן את קרינת השמש באמצעות יצירת המלנין. כאשר אנחנו נחשפים לשמש, המלנוציטים מייצרים יותר מלנין, והתוצאה היא מה שכולנו מכנים "שיזוף".
נזקי החשיפה לשמש נשארים בגוף לאורך זמן רב. התוצאה היא יצירת גוון בלתי אחיד של העור המכונה ״פיגמנטציה״. ניתן להבחין בהופעת כתמים בגוונים בהירים או כהים יותר מגוון העור.

היפר-פיגמנטציה

הופעת כתמים כהים יותר מגוון העור. נפוצה יותר בקרב אנשים בעלי עור כהה, והיא נוטה להחמיר לאחר חשיפה לשמש. הסיבה השכיחה ביותר להיפר-פיגמנטציה היא מלזמה (melasma) – שבאה לידי ביטוי בכתמים כהים באזורים שונים בפנים ועל אמות הידיים. ב- 90% מהמקרים מופיעה המלזמה בנשים בגיל הפוריות. המלזמה נוטה להחמיר בחשיפה לקרינת שמש, ולכן יש חשיבות רבה להגנה קפדנית מפני השמש באמצעות שימוש במסנני קרינה חוסמי UVA ו- UVB, חבישת כובע רחב שוליים, והימנעות ככל הניתן מחשיפה לשמש.

היפו-פיגמנטציה

הופעת כתמים בהירים יותר מגוון העור. מספר רב של גורמים אחראיים ליצירת כתמים בהירים בעור. אחד המרכזיים שבהם הוא מחלת ויטילגו. כתוצאה מהמחלה, השכיחה בעיקר באנשים צעירים, נפגעים התאים היוצרים את המלנין - בעיקר בקצות הידיים וסביב העיניים והפה. גם במקרה זה, חשיפה לקרינת השמש עלולה להזיק. בהיעדר מלנין, העור "החולה" אינו מוגן מפני קרינת השמש, והוא נוטה להישרף בקלות, וחשוף לסיכון מוגבר להיווצרות גידולי עור. לחשיפה לשמש עם מחלת ויטילגו יש גם משמעות אסתטית: כיוון שהעור ה"בריא" מקבל בשמש גוון שזוף, בעוד שהעור החולה איננו משתזף כלל – נוצרת הבלטה של ה"עור החולה" לעומת העור הבריא.