עיסוי באבנים חמות

מה הוא עיסוי באבנים חמות ?

עיסוי באבנים חמות הוא גרסה של עיסוי קלאסי. מחממים אבנים שטוחות וחלקות ומניחים אותן על נקודות מפתח בגוף.

המעסה יכול גם להחזיק את האבנים במהלך הטיפול ולהשתמש בהם לעיסוי אזורים מסוימים של הגוף

השימוש באבנים חמות לריפוי תחילתו עוד בימי קדם, אבנים שחוממו באש שימשו את האינדיאנים לטיפול בשרירים כואבים, אבל השימוש באבנים חמות לעיסוי תפס את מקומו כאשר מטפלת בעיסוי מאריזונה בשם מרי נלסון הציגה טכניקת עיסוי באבנים חמות הנקראת תרפיית לה סטון (LaStone Therapy).

נלסון פתחה סדנאות להכשרת עוד מטפלים בעיסוי להשתמש בטכניקה שלה. בעוד שתרפיית לה סטון מוסיפה להיות פופולרית, מטפלים בעיסויומכוני ספא פיתחו גם גרסאות משלהם לעיסוי באבנים חמות תוך שימוש בסלעים חלקים מחוממים.

טיפולי העיסוי ספא נעשים לנשים בלבד ע"י מטפלת מוסמכת.

כיצד פועל עיסוי באבנים חמות ?

אבנים חמות עשויים בדרך כלל בזלת, סוג של סלע העשיר בברזל, על כן האבנים המחוממות שומרות על חומן. חלוקי נחל, אבנים עגולות, קטנות וחלקות, משמשות בדרך כלל משום שהן חלקות כל כך – הן החליקו עם הזמן על ידי זרם המים.

טובלים את האבנים במים המחוממים באמצעות מכשיר חימום חשמלי לטווח הטמפרטורות הרצוי. את האבנים המחוממות ניתן למקם בנקודות ספציפיות על הגב, בכפות הידיים, או בין אצבעות הרגליים.

החום מחמם ומשחרר את השרירים ובכך מאפשר למטפל להפעיל לחץ עמוק יותר, אם זה מתבקש במהלך הטיפול.

חום האבנים החמות משפר את זרימת הדם ומרגיע את מערכת העצבים.

יש מטפלים בעיסוי אשר ממקמים את אבני העיסוי החמות על נקודות בגוף הנחשבות למרכזי האנרגיה של הגוף כדי לאזן מחדש את הגוף והנפש.

למי מתאים עיסוי באבנים חמות ?

עיסוי באבנים חמות מתאים לאנשים הסובלים מקור או שיש להם רגליים קרות. עיסוי באבנים חמות מתאים גם לאנשים בעלי שרירים מתוחים שמעדיפים לקבל עיסוי קל. החום משחרר את השרירים, מה שמאפשר למטפל לעבוד על השרירים ללא שימוש בלחץ עמוק.

אנשים מקבלים עיסוי באבנים חמות עבור מגוון רחב של מצבים בריאותיים כגון :

 • כאבי גב
 • מחזור דם חלש
 • אוסטאוארתריטיס (שיגרון ניווני)
  וכאב דלקת מפרקים
 • לחץ נפשי, חרדה ומתח
 • דכאון

מה ההרגשה במהלך הטיפול
באבנים חמות ?

אבני עיסוי חמות אף פעם לא תהיינה מחוספסות. הן תמיד יהיו אבנים שטוחות וחלקות. אבני העיסוי אותן מניחים על הגב הן בערך בגודל של ביצה גדולה, שטוחות בלבד.

האבנים מחוממות באמצעות יחידת חימום חשמלית המציגה באופן רציף את הטמפרטורה או שהיא בעלת תרמוסטט מתכוונן השולט על הטמפרטורה.

המטפל בעיסוי תמיד מחזיק את האבנים ראשון לפני שהן נוגעות בגוף המטופל, כדי להבטיח כי האבנים לא יחוממו יתר על המידה. לכל אחד, אמנם, יש טווח טמפרטורות הנוח עבורו – על כן יש להקפיד להעיר למטפל אם האבנים חמות מדי בשבילך.

אבני שיש קרירות משמשות לעתים במהלך הטיפול, במיוחד אם קיימת דלקת.

למה לצפות במהלך עיסוי באבנים חמות ?

המטפלת בעיסוי מתחיל לעתים קרובות במריחת שמן על הגוף, אשר מאפשר לאבנים החמות להחליק בקלילות לאורך השרירים. המטופל שוכב עם הפנים למטה ואז לעיתים קרובות המטפל משתמש באבנים חמות לעיסוי הגב.

 

לאחר שהאבנים החמות שחררו את השרירים, המטפל עשוי להניח את האבנים הצידה ולהשתמש בידיים לעסוי ישיר של העור.בשלב זה, המטפל עשוי להניח בחזרה את האבנים החמות על הגוף ולהשאירן לפרק זמן קצר יותר.

 

בהמשך הטיפול, המטופל מתבקש להתהפך ולשכב על הגב. המטפל בעיסוי עשוי למקם אבנים חמות קטנות בין הבהונות או בתוך כף היד של המטופל ולחזור חלילה על אותו רצף טיפולי.

 

טיפול עיסוי באבנים חמות טיפוסי אורך בין 45 ל 60 דקות.

אמצעי זהירות לטיפול באבנים חמות

עיסוי אינו מומלץ עבור אנשים מסוימים:

 • אנשים עם מחלות עור זיהומיות, פריחה או פצעים פתוחים.
 • מיד לאחר הניתוח אסור לעשות שום עיסוי.
 • מיד לאחר כימותרפיה או הקרנות, אלא אם כן הטיפול הומלץ על ידי הרופא המטפל
 • אנשים המועדים לקרישי דם. קיים סיכון להיווצרות של קרישי דם. אם אתם סובלים ממחלת לב, יש לבדוק עם הרופא לפני קבלת עיסוי.
 • נשים בהריון צריכות להתייעץ תחילה עם הרופא שלהם, אם הן שוקלות לקבל עיסוי. עיסוי לנשים בהריון צריך להיעשות על ידי מעסה מוסמך לעיסוי נשים בהריון.
 • אין לבצע עיסוי ישירות על חבורות, עור מודלק, פצעים שלא נרפאו, גידולים, בקע ברום הבטן (הרניה, קילה) או אזורים של שברים שאירעו לאחרונה.